eustafius: (гр)
[personal profile] eustafius
Вдале прийняття рішень - це мистецтво. Як виявилося, інструменти в нас під рукою, лишається просто навчитися правильно ними користуватися.
MichaelHalbert13
У 1999 році Гаррі Каспаров, граючи проти Веселіна Топалова, пожертвував супернику половину своїх фігур і ... виграв партію. «Стійкий опір мого суперника вивів мене на межу моїх обчислювальних здібностей, - пише Каспаров у своїй книзі "Шахи як модель життя". - У підсумку я провів найглибшу комбінацію за всю свою шахову кар'єру. Головна гілка аналітичних розрахунків досягала п'ятнадцяти ходів, що здається майже неймовірним».

«Не було б ніякої можливості навіть наблизитися до розрахунку всіх варіантів, якби я дивовижним чином не побачив рішення здалеку. Утримуючи уявний образ позиції, я заглиблювався в неї все глибше і глибше, доки нарешті не побачив в кінці потрібного варіанту того самого виграшного удару. Це був справжній "обчислювальний подвиг", але людський розум не в силах заглибитися так далеко без допомоги уяви. Фінальна комбінація залишилася б для мене недоступною, якби я обмежився суто дедуктивним підходом до оцінки позиції. Результат не був продуктом аналізу з математично бездоганним висновком. В одному місці я навіть прогавив найсильніший хід, який потім зазначили інші гросмейстери».
Цей приклад - квінтесенція успішного володіння обома видами ментальної зброї: інтуїцією і розрахунком. Інтуїція гросмейстера тренується розбором тисяч партій. У підсумку вона економить ресурси розуму, самостійно проводячи значну частину розрахунків, і кумулятивний ефект долає всі мислимі межі можливого.
Нейробіолог Джона Лерер, як і Каспаров, впевнений, що прийняття ідеальних рішень - питання осмислення і правильно побудованого тренування відповідних навичок.

Сім порад до розуміння логіко-емоційних зв'язків людського мозку

1. Полюбити помилки. Найкраще інтуїтивні механізми працюють у тих, хто їх безперервно тренує, навчаючись на помилках. Герберт Стайн - один з найвідоміших американських режисерів мильних опер. П'ять серій на тиждень - тут не до роздумів. Режисер - цар і бог на знімальному майданчику - постійно приймає десятки рішень: драматургічні прийоми і підбір акторів, світло і декорації, діалоги і грим тощо. Коли Стайн приходить додому, він щоразу продивляється знятий за день матеріал. «Моє завдання - знайти тридцять речей, які я зробив погано, тридцять помилок. Якщо я не знаходжу тридцяти помилок, значить погано шукаю».
2. У принципово новій ситуації слухати розум. Не слід довіряти почуттям у момент степової пожежі або катастрофічного обвалу ринку. У таких випадках треба, навпаки, оголосити голосно, на увесь мозок: «ми шукаємо рішення!». Іноді в незнайомій ситуації інтуїція може подати голос, але їй потрібен час, щоб зловити нові закономірності. Дати час на обчислення - це те, що називається "переспати" з проблемою. Але якщо ми знаємо, що закономірності принципово бути не може, не варто прислухатися до інтуїції.
3. Прості завдання теж вимагають розуму. У всіх випадках, коли для вирішення проблеми ми можемо застосувати теорію ймовірностей, це слід робити. Завжди варто запитати себе: можливо завдання полягає в простих числових розрахунках? Тоді й рішення виявиться найбільш економним: його можна доручити префронтальній корі мозку.
4. Не давати візничому заважати коням. За інших умов розум вибере найгірший диван, пальто або суп, ніж інтуїція. Якщо інтуїція натренована, саме вона має вирішувати, як правильно вдарити ключкою для гольфу і яку страву вибрати в китайському ресторані, для розуму тут занадто багато параметрів.
5. Не давати коням заважати візничому. Емоційний мозок, вибираючи новий будинок, віддасть перевагу тому, де є кімната для гостей, навіть якщо вона буває потрібною раз на рік. Хоча для вас насправді важливим є те, чи далеко від цього будинку до роботи. Якщо ви втратите гаманець з грішми, то через це поскупитеся на корисні фрукти, а коли підкинете монету, станете її рабом. Усюди, де є миттєвий виграш, або втрата, або уявна закономірність, інтуїція буде вас обманювати.
6. Ми завжди знаємо більше, ніж здається. Щохвилини якісь частини мозку зважують ціну покупки (якщо тільки ми не платимо кредиткою), якісь прогнозують потенційну радість, а якісь все знають про точки на екрані радара. Розуміючи, що володіємо прихованими знаннями, ми вперше в історії отримуємо шанс доторкнутися до них - і користуватися.
7. Основа успіху - метамислення. Метамслення - це коли ми думаємо про те, як ми думаємо. Будь-яке рішення - це набір захоплюючих нейробіологічних експериментів, які розгортаються в нашій уяві. Де в мені говорить страх втрат? Коли префронтальна кора гримнула кулаком по столу і примусила інтуїцію замовкнути? І яким чином натренувати інтуїцію, щоб вона безпомилково вибирала найщасливіші покупки - від пластівців на сніданок до автомобіля? Кожен знайде свою відповідь, але в одному можна бути впевненим: дорогою буде не нудно.

Зі статті Ільї Колмановського "Странное чувство"

Date: Oct. 23rd, 2013 23:56 (UTC)
From: [identity profile] chita-i.livejournal.com
Та мені здається що я взагалі розумом дуже рідко користуюся інстинктивно. Майже завжди інтуїцією. Це вже коли дуже треба думати, то вже ладно... Хіба можна собі сказати у критичну мить "думай, фєдя, думай!" Нема часу! А як є, то стільки невідомих що прийняти інформоване рішення просто нереально. ) Інша справа коли є інформація (не шум даних) а ми не користуємося.

Date: Oct. 24th, 2013 09:01 (UTC)
From: [identity profile] eustafius.livejournal.com
Ми, жінки, взагалі схильні до інтуїтивного сприйняття світу)
В мене теж щось схоже - приймаю рішення і часто навіть нема часу зрозуміти чому саме так, а потім дивуюся що за "магія")
Буває діко заздрю дядьку Шерлоку з його дедуктивним методом))

Профіль

eustafius: (Default)
eustafius

June 2014

M T W T F S S
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
2324 2526272829
30      

Важливі теги

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Oct. 22nd, 2017 19:19
Powered by Dreamwidth Studios